Осем художници от страната и местни майстори на четката ще се включат в тазгодишното издание на Националния пленер по живопис, който се провежда в рамките на седмицата, посветена на празника на Хасково – 8 септември, съобщиха от пресцентъра на общината.
Изложба с творби от пленера „Вършец 2024“ беше показана на открито в двора на дома на Съюза на българските художници във Вършец.
В тазгодишното издание на пленера са участвали 15 майстори на четката и дърворезбата от София и северозападната част на България. В продължение на седмица те са рисували красотите на Стара планина край Вършец и на самия град.
В картините оживяват поляни с купи сено, стари къщи, красиви местности. Повечето от картините са пейзажи, рисувани с маслени бои, има и няколко фигурални композиции, портрети на местни хора и произведения на приложното изкуство.
В седмицата на пленера всеки художник си е намирал място в околностите на Вършец и е рисувал планината, черните пътища, гората, обитателите на тези места и т.н.
Пленерът е организиран от СБХ и дружеството на художниците „Тенец“ – Монтана.
Сред участниците са из
От 13 до 19 декември продължава 28-ото издание на „Златен ритон“ в Пловдив, съобщават от Националния филмов център (НФЦ).
В конкурсната програма ще се състезават 53 документални и анимационни филма, а паралелното извънконкурсно издание „Открити хоризонти“ ще представи още 19 филмови проекта.
Журито, което ще отличи най-добрите филми в конкурсната програма, е в състав Радослав Бимбалов, Димитър Петров, Николай Стефанов, Галя Лардева и Гергана Дончева.
В допълнение към традиционната церемония по награждаване, тази година сдружение „Филмаутор“ ще връчи две отличия за млади автори до 35 години – едно за документално и едно за анимационно кино.
Фестивалът ще се открие с филма „Излишните“ на режисьорката Адел
Историята на съвременната ни артилерия е представена в изложба в Исперих. Експозицията под мотото "Родена край Одрин" е подредена в музейната експозиция на Историческия музей в града. Тя е организирана от Регионалния исторически музей във Велико Търново и музея в Исперих. В десет витрини посетителите на изложбата ще видят модели и макети на артилерийски системи, които са били на въоръжение в българската армия през годините. Отделно на табла са представени снимки и исторически документи, свързани с историята на българската артилерия. Фотографиите са предоставени от Държавен военен исторически архив, Регионалния исторически музей в Габрово, лични архиви на ген. Йеротей Сирманов, Николай Гичев и Симеон Цветков. Авторите на изложбата д-р Симеон Цветков и Стефан Стефанов от РИМ-Велико Търново са включили и два по-нови клона от развитието на артилерията – ракетно въоръжение и бронетан
Австрийският оркестър Johann Strauss Ensemble за трета поредна година включва България в своето зимно турне в навечерието на празниците. Русенските меломани могат да се насладят на спектакъла на 20 декември в "Канев център" в крайдунавския град, съобщи на пресконференция в Русе Иван Кюркчиев, артистичен директор на Spectakulis BG и организатор на турнето.
Той обясни, че оркестърът, воден от Ръсел Макгрегър, ще изпълни произведения на едни от най-великите композитори на всички времена -Щраус, Моцарт, Хайдн и Лехар, валсове и известни оперни арии.
Специални гости ще бъдат българският тенор Кристиян Христов и австрийското сопрано Елизабет Вилмер.
"И тази година в концертите Vienna Magic публиката ще види красиви бални танци, този път в изпълнение на "Варна денс театър". Елегантните танцьори ще бъдат част от турнето в България, но ще се включат и
Драматично-кукленият театър в Силистра ще подари на публиката две безплатни представления този месец. Това съобщиха от културната институция.
На 15 септември най-малките зрители ще могат да гледат куклената пиеса „Работна Мецана“ по едноименната приказка на Леда Милева. Драматизацията и постановката са на Теодора Попова-Лазарова, сценографията – на Диана Тодорова-Узунова, музиката- на Гергана Василева. Участват актьорите Елена Кешишева, Мима Дапкова и Недялко Неделчев.
Представлението е по повод празника на Силистра – Кръстовден.
На 22 септември - Ден на независимостта на България, по инициатива на кмета Александър Сабанов силистренските театрали ще изиграят комедията "Криворазбраната цивилизация" по Добри Войников.
Сценичната адаптация и постановката са дело пловдивския режисьор Ивомир Игнатов – Кени. По думите му до
Авторите, които са приели поканата, са: Васил Тенев, Илияна Минкова, Ивелина Иванова, Анатолий Станкулов, Тоска Запрянова-Николовa, Атанаска Димова, Неделчо Кучков и Луиза Китар.
Творческият форум се организирана в партньорство с Художествена галерия „Хасково“ и Сдружение „Дружество на Хасковските художници“ (ДХХ). Тази година той е под надслов „С Хасково в сърцето” .
Пленерът ще се проведе в хотелски комплекс на едно от любимите места за жителите на града - лесопарк „Кенана“ от 28 август до 1 септември. След приключването му по традиция картините ще бъдат показани пред широката публика в изложба в художествена галерия „Форум“, която ще бъде открита на 2 септември.
На пленера миналата година също се включиха осем творци, които работиха по темата „Цветовете на града".
Проект за съвременно изкуство, озаглавен "506 (синьо)", събра в изложба творбите на 14 български художници.
Експозицията е подредена в галерия "Хан Хаджи Николи" във Велико Търново, а неин куратор е Красимир Русев. Той е член на Съюза на българските художници, реализирал е 42 самостоятелни изложби, участвал е в 56 международни проекта и е организирал над 30 артсъбития.
Проектът е посветен на огромен период от творчеството на емблематичният художник Ив Клайн, според когото монохромният син цвят е единствената реална възможност за достигане до духовния абсолют.
"Ив Клайн е художник, който посвещава целия си живот на синьото и по-точно на този номер цвят, който превръща в стандарт", каза Красимир Русев.
"Той е бил впечатлен от фреските на Джото, където синьото е много ефирно и особено", добави кураторът, като поясни, че целият православен свят по
Камерен концерт в първо студио на БНР ще почете три годишнини, които се отбелязват през 2024 г. На 20 ноември, сряда, ще прозвучи музика по повод 100-годишнината на от рождението на Георги Тутев и Константин Илиев, както и на 90-годишнината на доайена сред българските композитори акад. Васил Казанджиев, информират от БНР.
По думите им на сцената ще са признати музиканти от различни генерации, обединени от идеята чрез авторската музика на тримата големи композитори да почетат значимия им принос за популяризирането на съвременната българска музика и съизмеримото им място в европейското и световно музикално творчество.
В концерта ще участват Надежда Цанова, Маргарита Илиева, Явор Желев, Мария Черноокова, Светлана Анчева, Негина Стоянова Теодора Атанасова, Магдалена Желева, Катерина Дякова и „Тайният оркестър
Актрисата Дейзи Ридли, известна с ролята на Рей в последната трилогия от сагата "Междузвездни войни", обяви, че страда от заболяване на щитовидната жлеза, съобщи АФП. Състоянието й се характеризира със загуба на тегло и умора.
Американската актриса е на 32 години. Пред сп. "Уомънс хелт" тя потвърди, че страда от Базедова болест. "За първи път споделям истината за състоянието си", каза Ридли. Диагнозата на актрисата е от 2023 г. Списанието уточнява, че Базедовата болест води до нарушения в сърдечния ритъм, загуба на тегло, умора и треперене на ръцете.
Последният филм с участието на Ридли е Magpie ("Сврака"). Лентата трябва да излезе по кината в близко бъдеще.
Изиграх много стресираща роля и смятах, че това е причината да се чувствам зле, каза актрисата, която не е знаела за болестта си по време на снимките.
Рапърката Миси Елиът също стр
Документалната изложба „Българският принос в културно-историческото многообразие на обединена Европа“ ще бъде представена в Музея на розата в Казанлък, съобщиха организаторите от Регионалния академичен център в града с координатор инж. Владимир Чучумишев.
Панелната експозиция, която включва 22 постера, е подготвена от Научния архив на Българската академия на науките (БАН), а официалното откриване е на 28 август.
Изложбата представя документални свидетелства за дейността на българските книжовници и просветители, автобиографични и биографични документи, ръкописи на трудове, дневници, мемоари и спомени на наши учени, държавни, обществени, културни и военни дейци - членове на БАН.
Акцент в експозицията е идеята за обединена Европа.
Включени са документи и фотографии от богатия архив на акад. Иван Шишманов, основател и пръв председател на б
Регионалната библиотека в Смолян ще представи през септември 4 тематични изложби по повод Европейските дни на наследството, съобщиха от библиотеката.
Експозициите ще покажат легенди и туристически маршрути от Родопите, както и европейска живопис.
Изложбите се вписват в тазгодишната тема на Европейските дни - „Наследство от маршрути, мрежи и връзки“.
На 2 септември в отдел „Изкуство“ на библиотеката ще се открие изложбата „Европейска живопис“.
Изложба „Природен феномен Невястата с легендата от миналото – днес предпочитана дестинация в Родопите“ ще се представи на 11 септември.
Пред читателската аудитория ще се илюстрира легендата за Невястата, с която е свързана едноименната скала над Смолян, както и превръщането й в туристическа забележителност.
Митология, история и